Žáci ZŠ a zaměstnanci ZŠ se musí na nový školní rok opět přihlásit.

Provoz školní jídelny o prázdninách:


Vaříme do 14.července 2017. Od 15 července do 20.srpna je školní jídelna uzavřena. Začínáme vařit 21.srpna 2017. Všichni dospělí strávníci jsou od tohoto data opět přihlášeni.


Výdej obědů o prázdninách 11:00 hod. - 12:30 hod.

 

Internetové objednávky

 

!!!!!! Z důvodu nemoci vedoucí školní jídelny a jedné kuchařky se výběr ze dvou jídel pro žáky ZŠ odsouvá. Termín výběru jídel bude upřesněn na internetových stránkách školy. !!!!!!

 

Od  1.1.2017 je spuštěno pro žáky ZŠ internetové objednávání a odhlašování obědů; od 16.1.2017 lze objednávat ze dvou druhů jídel.

 

Internetová adresa webu pro objednávání:

http://strav.nasejidelna.cz/0095

Přihlásíte se pomocí jména a hesla, které vám sdělí vedoucí ŠJ.

 

Důležité upozornění: je nutné, aby žáci ZŠ chodili do jídelny s čipem.

 

Každý strávník nahlášený ke stravování má automaticky přihlášený oběd č.I.  Přes internet lze oběd zrušit nebo opět přihlásit do 14:00 hod.téhož dne na den následující. Oběd č.II je možné navolit od pondělí do středy do 14:00 hod. na následující týden. V aktuálním týdnu již nelze objednaný oběd měnit, lze pouze odhlásit.

K přihlášení, odhlášení i změnu jídla lze použít i terminál přímo ve školní jídelně.

Samozřejmě lze i nadále odhlašovat telefonicky (tel.567219215) nejlépe den předem, v naléhavých případech do 6:30 hod.ráno, nebo e-mailem jidelna.luka@centrum.cz .

Přesný postup a informace k objednávkám si můžete přečíst po přihlášení na vašem účtu v „Nápověda“.

 

 

 Alergeny v potravinách

Různé druhy alergií postihují až 30% populace a na alergie není lék. Každý jedinec musí zjistit podle příznaků, jaké potraviny se příště vyvarovat, jedině voda není alergenní.

Alergeny jsou přirozeně vyskytující se látky bílkovinné povahy, které způsobují u přecitlivělých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému, která může vyústit až v anafylaktický šok. V podstatě se jedná o poruchy imunity, kdy normálně neškodné látky fungují negativně – jako alergeny a jsou napadány imunologickou obranou organismu.

Alergickou reakci mohou vyvolat všechny potraviny, ale EU specifikovalo zatím 14 hlavních potencionálních alergenů, které podléhají legislativnímu značení. Za další alergeny lze považovat též jablka, hrušky, meruňky, broskve, jahody, rajčata, špenát, aromatické byliny, ale ty neoznačujeme.

I školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm (nebalenou potravinu) alergenní složkou. Označování alergenů je legislativně stanoveno od 13.12.2014 v souladu s potravinovým právem.

Seznam potravinových alergenů, které podléhají legislativnímu označování dle směrnice 1169/11 EU

1.     Obiloviny obsahující lepek – pšenice, žito, ječmen, oves, špalda, kamut nebo jejich hybridní odrůdy a výrobky z nich, (nejedná se o celiakii)

2.     Korýši a výrobky z nich

3.     Vejce a výrobky z nich

4.     Ryby a výrobky z nich

5.     Podzemnice olejná (arašídy) a výrobky z nich

6.     Sójové boby (sója) a výrobky z nich

7.     Mléko a výrobky z něj

8.     Skořápkové plody – mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu ořechy, pekanové ořechy, para ořechy, pistácie, makadamie a výrobky z nich

9.     Celer a výrobky z něj

10.                       Hořčice a výrobky z ní

11.                       Sezamová semena (sezam) a výrobky z nich

12.                       Oxid siřičitý a siřičitany v koncentracích vyšších než 10 mg, ml/kg, l, vyjádřeno SO2

13.                       Vlčí bob (lupina) a výrobky z něj

14.                       Měkkýši a výrobky z nich